Hírek
2012. Szeptember 30. 16:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: Békéscsaba Megyei Jogú Város
Csabagyöngye lett kulturális központ neve
Az Agora beruházás hamarosan elkészül, ezért időszerűvé vált az új kulturális központ végleges elnevezésének meghatározása.
Mint ismeretes, a kulturális központ épülete Stark Adolf, a Csabagyöngye szőlő nemesítője és első kereskedelmi forgalmazója háza helyén áll. A Csabagyöngye szőlő nemzetközi szinten ismert, elismert és széles körben alkalmazott fajta. A Csabagyöngye minden évben jelentős médiafigyelmet kap, mivel ez az északi félteke legkorábban érő szőlőfajtája, ebből készül az év első bora.
Stark Adolf 1869-ben ültette első szőlőjét, és hamarosan egész fajtagyűjteményt alakított ki. 1901-ben a Csabagyöngye már korlátozott mennyiségben kereskedelmi forgalomban volt, igen magas áron. A békéscsabai szőlőtelep hírnevét szakmai elismerések is igazolták. Az első Bécsben született, 1873-ban megrendezett világkiállítás aranyérme volt, ezt később számos további díj követte. Megkapta a Ferenc József király és császár uralkodása 50. évfordulójára kiadott emlékérmét is. A XIX. század végén már 217 fajta szőlőt ajánlott katalógusában.
A Csabagyöngye példátlan sikerét mutatja, hogy az 1930-as években már Franciaországban és a francia gyarmatokon is elterjedt a fajta alkalmazása. De ekkor már ismert volt Oroszországban és az Amerikai kontinensen is.
A Csabagyöngye szőlő nemzetközi ismertsége, várostörténeti jelentősége miatt és városmarketing szempontból is megérdemli a kitüntetett figyelmet.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Május 28. 08:00, csütörtök | Helyi
Vitézy Dávid: újra elérhető az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer
Újra elérhető szerdától az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer (EMIG) - közölte a közlekedési és beruházási miniszter szerdán a Facebook-oldalán.
2026. Május 24. 12:00, vasárnap | Helyi
Labdarúgó NB I - Robbie Keane távozik a Ferencvárostól
Távozik posztjáról Robbie Keane, a labdarúgó Fizz Ligában ezüstérmes Ferencváros vezetőedzője - adta hírül szombat délután a zöld-fehér klub a honlapján megjelent közleményben.
2026. Május 22. 11:00, péntek | Helyi
Varga Mihály: eredményesen működött az MNB az utóbbi több mint egy évben
Eredményesen működött az utóbbi több mint egy évben az alapfeladatai ellátására összpontosító Magyar Nemzeti Bank (MNB) - mondta Varga Mihály jegybankelnök a Kell még mondanom valamit, Ildikó? podcast csütörtöki adásában.
2026. Május 01. 09:21, péntek | Helyi
Férfi kézilabda BL - Egygólos előnyben a Veszprém a negyeddöntőben
A Veszprém házigazdaként 35-34-re legyőzte a német Füchse Berlint csütörtökön, a férfi kézilabda Bajnokok Ligája negyeddöntőjének első mérkőzésén.

