Városlista
2025. január 13, hétfő - Veronika

Hírek

2024. Július 10. 07:57, szerda | Bulvár
Forrás: MTI

A törpemalacok nem kötődnek gazdájukhoz egy új tanulmány szerint

A törpemalacok nem kötődnek gazdájukhoz egy új tanulmány szerint

A kedvencként tartott törpemalacok a kutyákkal ellentétben nem kötődnek gazdájukhoz

- állapították meg az ELTE Etológia Tanszék kutatói, akik emberi környezetben szocializált törpemalacoknál vizsgálták, hogy a kutyákhoz hasonlóan kialakul-e náluk olyan kötődés a gazdához, mint amilyen a gyerek-anya kapcsolatokra jellemző.

"Bár a kedvencként tartott törpemalacok is biztosan szeretik a gazdájukat, azok a kutyával ellentétben nem kötődnek hozzá. Úgy tűnik az a fajta viselkedésmintázat, ami az anya-gyermek közti kötődést jellemzi, a kedvencként tartott törpemalac-ember viszonyban nem, csak a kutya-ember kapcsolatban jelenik meg" - olvasható az ELTE MTI-hez eljuttatott keddi közleményében.

Mint írták, az etológusok a kutyák gazdához való kötődését régóta különlegesnek és egyedülállónak tartják. A kutatók szerint etológiai szempontból a kutyák és gazdáik függőségen alapuló szociális kapcsolata funkcióját tekintve hasonló az anya és kisgyermeke közötti kapcsolathoz.

"Azt már sok tanulmány igazolta, hogy a kutyák kötődnek a gazdájukhoz, az viszont nem világos, hogy más fajok esetében is megfigyelhető-e ez a jelenség" - magyarázza a közleményben Paula Pérez Fraga, az ELTE Etológia Tanszék Neuroetológiai Kutatócsoport munkatársa.

"A kutyákhoz hasonlóan a törpemalacok is csoportosan élő és rendkívül szociális állatok, és ha társállatként tartják őket, a kutyákhoz hasonló szerepet töltenek be az emberi családokban. Ezért jó modellfajok a családi kutyákkal való közvetlen összehasonlításhoz" - tette hozzá.

Az etológusok szerint ahhoz, hogy egy társas kapcsolatot "kötődésnek" lehessen nevezni, meg kell felelnie néhány objektív kritériumnak, például új környezet felfedezésekor vagy veszély esetén a kötődő egyednek a gondozót kell "biztonságos menedékként" használnia. A kötődés itt nem az egyedek közti szeretetet jelenti, hanem egy biztonságot adó, függési kapcsolatot foglal magában.

A kutatók a vizsgálat során az úgynevezett "Idegen Helyzet Teszt" segítségével hasonlították össze a fiatal, kedvencként tartott törpemalacok és kutyák viselkedését a gazdájuk és egy idegen jelenlétében, illetve szeparációban. Számos előző kutatás eredményét megerősítve, a kutyák ebben a vizsgálatban is kötődési kritériumoknak megfelelően viselkedtek, míg a törpemalacok az ismeretlen helyen nem a gazdánál keresték a biztonságot.

"Ezek az eredmények arra utalnak, hogy a háziasítás és az emberrel való korai érintkezés önmagában nem elegendő ahhoz, hogy a társállatokban megjelenjen a humán-analóg kötődési rendszer" - magyarázza Gábor Anna, az ELTE Etológia Tanszék Neuroetológiai Kutatócsoport munkatársa, a tanulmány első szerzője.

"Épp a kutyák háziasítási folyamatának egyedi jellege, az együttműködésre és az embertől való függőségre irányuló szelekció lehet a kulcstulajdonság az emberhez való kötődés kialakulásában" - tette hozzá.

A tanulmány 2024 júliusában jelent meg a Scientific Reports című folyóiratban.

Címkék: kutatás, törpemalac

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 13. 09:18, hétfő | Bulvár

Halálos dózisú kálium-kloridot kapott egy beteg az ápolótól

12 év 6 hónap szabadságvesztést kapott egy ápoló, aki a kórházban halálos dózisú kálium-kloridot fecskendezett egy betegbe. A férfi a fecskendőkhöz hozzá sem nyúlhatott volna.

2025. Január 10. 08:15, péntek | Bulvár

Gyermeket várnak Bödéék

Gyereket vár Böde-Bíró Blanka Európa-bajnoki bronzérmes kézilabdázó, a magyar válogatott és az FTC-Rail Cargo Hungaria kapusa.

2025. Január 10. 08:08, péntek | Bulvár

Öngyilkos lett egy férfi a Szent Imre kórház kápolnájában

Közigazgatási eljárás keretében vizsgálja a rendőrség annak a férfinak az ügyét, aki január első napjaiban követett el öngyilkosságot a budapesti Szent Imre kórház kápolnájában.

2025. Január 09. 07:33, csütörtök | Bulvár

Egész januárban teljes pompájában figyelhető meg a Mars

Január 12-én, vasárnap földközelbe, négy nap múlva, január 16-án pedig a Nappal való oppozícióba, vagyis szembenállásba érkezik a Mars – közölte a Svábhegyi Csillagvizsgáló szerdán az MTI-vel.