Hírek
2012. Május 09. 16:00, szerda |
Helyi
Forrás: Csabai Mérleg
Energia kell, de az energiaital megfontolandó
Az utóbbi években népszerű energiaitalok egyáltalán nem veszélytelenek - hangzott el az Európai Hipertónia Társaság idei kongresszusán Londonban, ahol egy lengyel tanulmányt ismertettek a szerzők.
Magdalena Szotowska és munkacsoportja azt tanulmányozta, hogy a különböző energiaitalok milyen módon és mértékben befolyásolják a vérnyomást, a szívműködést, a szívritmust.
Az előadó kiemelte, hogy a témaválasztást a lengyel rendőrségi és újsághírek sugallták, melyek szerint a közlekedési balesetek, illetve a gyorshajtás hátterében igen gyakori az energiaitalok rendszeres, már-már szenvedélyes fogyasztása.
Idézte azokat az Ausztráliából származó adatokat, melyek szerint éppen a tizenévesek körében növekedett az utóbbi években az energiaital-fogyasztás, nem ritkán más koffeintartalmú szerekkel vagy alkohollal. Ott 128 fiatalnak volt emiatt szüksége kórházi ápolásra.
A lengyel munkacsoport 18, önként vállalkozó, 20-35 éves, egészséges embert vizsgált. A résztvevők kétféle erősségű energiaitalt, vagy megkülönböztethetlen, de hatóanyagot nem tartalmazó álitalt kaptak. Az egyes italfélék fogyasztása véletlenszerűen történt, és sem a résztvevők, sem a vizsgáló orvosok nem tudták, mi van a pohárban.
Az egyik ital 120 mg koffeint, a másik 360 mg koffeint tartalmazott. A kisebb, egyszeri adag sem a vérnyomást, sem a pulzusszámot nem változtatta jelentősen, de a nagy hatóanyag-tartalmú változat megemelte a vérnyomást és fölgyorsította a szívműködést, ráadásul szívritmus- és alvászavarokat is okozott.
A veszélyes hatás nem csak a koffein következménye. Amy M. Franks cikke az Annals of Pharmacotherapy legújabb számában azt bizonyította, hogy a 80 mg koffeint és 1000 mg taurint tartalmazó energiaital mérhetően erősebben emelte a vérnyomást, mint a koffein ugyanolyan adagja.
pml ifgg
Forrás: MTI
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 09. 10:26, kedd | Helyi
Csajok Miniben…, de nem úgy!
Beszélgetés Buza Zsuzsa rallyversenyzővel az 59. Mecsek Rally előtt.
2026. Május 28. 08:00, csütörtök | Helyi
Vitézy Dávid: újra elérhető az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer
Újra elérhető szerdától az Elektronikus Mozdonyszolgálati Információ Gyűjtőrendszer (EMIG) - közölte a közlekedési és beruházási miniszter szerdán a Facebook-oldalán.
2026. Május 24. 12:00, vasárnap | Helyi
Labdarúgó NB I - Robbie Keane távozik a Ferencvárostól
Távozik posztjáról Robbie Keane, a labdarúgó Fizz Ligában ezüstérmes Ferencváros vezetőedzője - adta hírül szombat délután a zöld-fehér klub a honlapján megjelent közleményben.
2026. Május 22. 11:00, péntek | Helyi
Varga Mihály: eredményesen működött az MNB az utóbbi több mint egy évben
Eredményesen működött az utóbbi több mint egy évben az alapfeladatai ellátására összpontosító Magyar Nemzeti Bank (MNB) - mondta Varga Mihály jegybankelnök a Kell még mondanom valamit, Ildikó? podcast csütörtöki adásában.

