Városlista
2024. május 6, hétfő - Ivett

Hírek

2020. Március 28. 07:52, szombat | Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Európa-szerte különleges jogrend segíti a koronavírus-járvány elleni védekezést

Európa-szerte különleges jogrend segíti a koronavírus-járvány elleni védekezést

A koronavírus-járvány elleni védekezés értelmében több nyugat-európai ország is különleges jogrendet vezetett be, amelynek keretében veszélyhelyzetet hirdettek ki

a többi közt Finnországban, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban és Portugáliában is - közölte legfrissebb elemzését ismertetve a Századvég Alapítvány pénteken az MTI-vel.

Az európai országok többségének alkotmánya a veszélyhelyzet körülményeinek fennállása esetén rendkívüli döntések meghozatalára hatalmazza fel a kormányokat. Egyes törvények alkalmazását a kabinetek felfüggeszthetik, eltérhetnek tőle és egyéb rendkívüli intézkedést hozhatnak - írták.

Hozzátették: egyes európai kormányok a veszélyhelyzet kihirdetésén felül, vagy azt mellőzve törvényjavaslatok benyújtásával is éltek a további rendkívüli intézkedések meghozatalához.

Ezek elsősorban arra irányulnak, hogy átmenetileg kiterjesszék a kormány hatalmát, hogy az hatékonyabban tudja kezelni és kontrollálni a járvány okozta hatásokat - közölték. A Századvég példaként említi, hogy Franciaországban a parlament kedden megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely felhatalmazza a kormányt az egészségügyi veszélyhelyzet kihirdetésére és lehetőséget nyújt a kabinetnek az alapvető szabadságjogok ideiglenes korlátozására.

Ezzel élve Édouard Philippe miniszterelnök a többi közt kijárási tilalmat rendelt el, felfüggesztette az iskolába és egyetemre járást, betiltotta a közösségi rendezvények tartását. A határok mentén korlátozta a szárazföldi, vízi és légi közlekedést, továbbá egészségügyi ellenőrzést végeztet - ismertette a Századvég.

Úgy folytatták, hogy az Egyesült Királyságban szerdán fogadta el a parlament a soron kívül benyújtott törvénytervezetet, amely a brit kormányt rendkívüli intézkedésekre is felhatalmazza.

A brit miniszterelnök három hétre kijárási tilalmat vezetett be, amely értelmében a lakosság csak az alapvető szükségleti cikkek beszerzésekor léphet az utcára. Felfüggesztette az oktatási intézmények nyitva tartását, valamint lezárta a határokat a szárazföldi közlekedés előtt - sorolta az elemzés.

Mint közölték, Olaszországban kedden fogadták el azt a törvényrendeletet, amely szerint a miniszterelnök korlátok nélkül, saját rendeletek által kormányozhat és intézkedéseket hozhat a régiók koordinálásával kapcsolatban a tudományos közösség szakmai iránymutatásait követve. Az olasz egészségügyi miniszter saját határozattal bevezethet a fertőzés megfékezésére vonatkozó intézkedéseket - fűzték hozzá.

Jelezték azt is, hogy Olaszországban a többi között országos karantént rendeltek el, azaz kizárólag igazoltan, létfontosságú célból engedélyezett a lakosoknak elhagyniuk otthonukat.

Az elemzés szerint az európai országok járványra adott reakcióinak figyelembevételével megállapítható, hogy a magyar kormány intézkedései és a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényjavaslata nem példa nélküli Európában.

A Századvég megállapítása szerint a fenti példák - beleértve a magyar törvényjavaslatot is - közös vonása, hogy biztosítják a jogállam működését azáltal, hogy a nemzeti kormányok továbbra is a parlamentnek felelnek, és az országgyűlési képviselők kezében tartják az ellenőrzés, felülvizsgálat jogát.

Biztosítják továbbá, hogy az intézkedések nem örökérvényűek a feltételhez kötöttség által, amely jelen helyzetben jogilag időkorlátnak minősíthető. Ezen felül biztosítják az emberi szabadságjogok indokolatlan mértékű sérülésének elkerülését szintén a feltételhez kötöttség és az arányosság elvét alkalmazva - írták.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 06. 12:42, hétfő | Külföld

Nem hadászati nukleáris fegyverek bevetését imitáló hadgyakorlatot rendelt el az orosz elnök

Utasította az orosz fegyveres erők vezérkarát Vlagyimir Putyin orosz elnök, hogy készüljön fel egy olyan hadgyakorlatra, amelyen nem hadászati nukleáris fegyverek használatát fogják gyakorolni

2024. Május 02. 06:45, csütörtök | Külföld

Molotov-koktélt dobtak egy varsói zsinagógára

A gyanú szerint egy lengyel állampolgárságú fiatalember próbálta meg felgyújtani szerdán a Nozyk zsinagógát Varsóban, a politikai vezetők elítélték a történteket.

2024. Április 29. 17:26, hétfő | Külföld

Európai Autógyártók Szövetsége: sokkal több töltőpont szükséges az uniós klímacélok eléréshez

Az Európai Unióban évente a jelenleginél nyolcszor több elektromos járművek feltöltéséhez szükséges infrastruktúrát kell telepíteni 2030-ig az uniós klímasemlegességi célok eléréséhez

2024. Április 29. 17:24, hétfő | Külföld

Romlott áprilisban a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban

Áprilisban a várt javulás helyett romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG ECFIN (Directorate General for Economic and Financial Affairs) hétfői jelentése