Városlista
2024. május 2, csütörtök - Zsigmond

Hírek

2012. Július 25. 05:00, szerda | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Ha most szavaznánk, egy pártnak sem lenne abszolút többsége

Ha most szavaznánk, egy pártnak sem lenne abszolút többsége

A legfrissebb közvélemény-kutatási adatokon alapuló Republikon mandátumbecslés alapján, ha most vasárnap szavaznánk, egyetlen párt sem tudná egyedül megszerezni a parlamenti mandátumok abszolút többségét.

Az új választási törvény alapján a Republikon Intézet olyan mandátumbecslő módszert dolgozott ki, mely tartalmaz minden fontos elemet, amiről a kormány már döntést hozott (új választókörzetek, győztes után járó töredékszavazatok, magyarországi lakóhellyel nem rendelkező szavazók), és segítségével kiszámolható, hogy az aktuális párttámogatottságok hány mandátumot, milyen összetételű parlamentet eredményeznének. A jelenlegi elemzés alapját az Ipsos legfrissebb, július 20-i közvélemény-kutatási adatai jelentik.

A modell két forgatókönyvet is tesztel. Az egyik, hogy a ma ismert pártok egyedül indulnak. A másik lehetőség, hogy választási együttműködés jön létre a politikai térfél bal oldalán – a kimutatható támogatottsággal rendelkező MSZP, LMP és a DK részvételével.

Az Ipsos legfrissebb mérése alapján egy most vasárnapi szavazáson a választásra jogosultak harmada (34 százaléka) járulna az urnákhoz. 33 százalékuk a Fideszt, 30 százalék az MSZP-t választaná. 22 százalékos eredményt érne el a Jobbik, az LMP 8 százaléknyi voksra számíthatna. A Demokratikus Koalíció nem érné el a parlamenti küszöböt: Gyurcsány Ferenc pártja négy százalékot kapna. Ha ilyen támogatottsági viszonyok között minden párt önállóan indulna el, úgy a választást követően egyetlen pártnak sem lenne önállóan többsége: a Fidesz-KDNP 98 mandátummal rendelkezne a 199 fős Országgyűlésben (az egyéni választókerületi rendszernek köszönhetően: bár országos támogatottságuk alig tér el, a Fidesz mégis harminccal több mandátumot szerezne, mint az MSZP). Így Orbán Viktor pártjának két mandátuma hiányozna az abszolút többséghez. Az MSZP-nek 66, a Jobbiknak 26, míg az LMP-nek 9 képviselője lenne – a Fidesznek valakivel szövetséget kellene kötnie a kormányalakításhoz.

Az összefogást szimuláló – jóval több feltételezéssel élő és ezért kevésbé megbízható – modell esetén sincs többsége sem a Fidesznek, sem a baloldalnak, de a különbség kisebb. Az összefogás 84 képviselőt küldene a Parlamentbe, míg a Fidesz-KDNP 88 mandátummal rendelkezne. A többség ebben az esetben csak a Jobbik képviselőivel szerezhető meg. Egy ilyen indulás egyéni választókerületi szinten is mérsékelné a Fidesz előnyét: a jelenlegi kormánypárt 55 körzetet nyerne, míg a mai baloldali ellenzék jelöltjei 49-et (a Jobbik mindkét modellben kettőt). A relatíve több mandátum egyik fontos oka a DK szavazatainak „hasznosulása” az egyéni választókerületi szinten.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 02. 15:22, csütörtök | Belföld

EM: áprilisban is termelési csúcsot döntöttek az ipari naperőművek

Újabb rekordot hozott a múlt hónap utolsó napja a nagyobb méretű napelemes rendszerek termelésében - tette közzé az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán csütörtökön.

2024. Május 02. 15:21, csütörtök | Belföld

NGM: a kormány üdvözli az üzemanyagárak újabb csökkentését

A kormány üdvözli a Mol bejelentését, miszerint szombattól, azaz 2024. május 4-től újabb 4-4 forinttal csökken a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára.

2024. Május 02. 09:12, csütörtök | Belföld

Több mint 3000 család igényelt már csok pluszt

Meghaladta a háromezret a csok plusz igénylések száma - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkára csütörtökön az index.hu-nak adott interjújában.

2024. Május 02. 06:47, csütörtök | Belföld

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Az idei évre 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány, míg a jövőre 4,1 százalékkal