Városlista
2024. május 4, szombat - Mónika

Hírek

2014. Június 22. 05:00, vasárnap | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Ki viselje a devizahiteles károkat?

Ki viselje a devizahiteles károkat?

A jogszabály még készül, de az biztos, hogy a bankoknak kell vállalniuk a devizahiteleseknek okozott károkat – ezt mondta az igazságügyi minisztérium államtitkára. Répássy Róbert szerint a Kúria hétfői döntése után mindenképpen törvénnyel kell szabályozni a kérdést. A helyzet gyors rendezéséért pénteken több helyszínen is tüntettek a devizahitelesek.

A külső sávot foglalták el az autókkal a tüntető devizahitelesek a XIII. kerületi Lehel utcában. A Nem Adom a Házamat Mozgalom aktivistái ahhoz a bankfiókhoz vonultak, amely előtt januárban robbantott egy ismeretlen motoros. A tüntetők azt nehezményezik, hogy a Kúria jogegységi határozata ellenére továbbra is ugyanakkora törlesztőrészletet kell fizetniük, mint korábban, illetve hogy nem álltak le a végrehajtások. A legfelső bírói fórum hétfőn mondta ki, hogy a bankok tisztességtelenül jártak el az árfolyamrés alkalmazásával, illetve szerződéstől vagy banktól függően az árfolyamkockázat áthárításával és az egyoldalú szerződésmódosítással kapcsolatban is. Bajba jutott hitelesek vonultak a Magyar Nemzeti Bank épülete elé is.

A Bankcsapda Érdekvédelmi Civil Szervezet arra szólította fel Matolcsy György jegybankelnököt, hogy azonnali hatállyal rendeljen el vizsgálatot a bankok ellen. „Indítson piacfelügyeleti eljárást a devizaalapú szerződéskötési gyakorlatok általános tisztességtelenségének a megállapítása érdekében” – közölte Falus Zsolt, a civilek vezetője.

A jegybank a készülő jogszabályra vár, amit várhatóan szeptemberre véglegesít a kormány. Az igazságügyi minisztérium államtitkára, Répássy Róbert azt mondta: az okozott károkért szerinte a bankok a felelősek. „Az egyértelműen kimondható, hogy a tisztességtelen előny visszajár, a tisztességtelen jövedelem, az nem tartható a bankoknál. Ha a Kúria megállapította, hogy itt egy tisztességtelen feltételt, szerződési kitételt alkalmaztak, akkor ennek a jogi következményeit a bankoknak kell viselni.” Ez ügyfelenként akár 100-200 ezer forint is lehet.

A középárfolyamtól való eltérésétől, ez olyan 1-2 ezer havonta, ami így összeadva több száz, kétszázezer forintos plusz is lehet a devizahiteleseknek – mondta Micskei Lajos, a Bankráció.hu elemzője.

A Magyar Ügyvédi Kamara is kivár – Bánáti János szerint nem érdemes az ügyfeleknek egyenként kártérítésért perelni bankjukat. „Lehet olyan törvényi megoldás, hogy törvény erejénél fogva az egyik szerződő félnek, a hitelintézetnek át kell majd vezetni a módosításokat, és erről majd tájékoztatják a felet. Ez azt jelenti, hogy nem lesznek perek.”

A másik lehetséges megoldás szerint a bankoknak és az ügyfeleknek tárgyalásos úton kell majd megegyezniük.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 04. 06:00, szombat | Belföld

Szijjártó Péter szerint az elmúlt években a magyar külpolitika mindig a jó válaszokat találta meg

Az elmúlt évek súlyos kihívásai során a magyar külpolitika mindig a jó válaszokat találta meg, eközben Brüsszel kudarcot vallott a válságokra történő reagálás során

2024. Május 04. 06:00, szombat | Belföld

A Fidesz és a KDNP összes vezető politikusa az országot járja majd a következő hetekben

Megkezdjük a valaha volt legnagyobb, legerősebb európai parlamenti kampány második szakaszát, a Fidesz és a KDNP összes vezető politikusa az országot járja majd a következő hetekben

2024. Május 03. 13:47, péntek | Belföld

KSH: a benzin 3,2, a dízel 2,4 százalékkal drágább Magyarországon a régiós átlagnál

Az EU Weekly Oil Bulletin legfrissebb adatai alapján Magyarországon a 95-ös oktánszámú motorbenzin átlagára 639, míg a régiós országokban 619 forint volt.

2024. Május 03. 13:42, péntek | Belföld

46 ezer fát ültettek el eddig az Országfásítási programban

Meghaladja a 46 ezret az Országfásítás programban az elmúlt négy évben elültetett fák száma